Schedules

LUCENT TEMPLE OF CONSCIOUSNESS
with Satya Yuga
THURSDAY
. 10:00 – 11:00p Shylah Ray Sunshine
. 11:00-3:00a Satya Yuga Lucent Temple Groove with Special Guests
. 3:00-10:00a QUIET TIME
FRIDAY
. 10:00-11:00a Festival Opening Ceremony
. 11:00-12:00a Earthbag Dome by Jeff Bousquet
. 12:00-1:00p The Effect of Overpopulation on Planet Earth Shicana Lynn
. 1:00-1:45p Intentional Cacao Ceremony Jessalynn Courtney
. 1:45-2:30p Living with Solar by Scott Kunkel
. 2:30-3:00p Revolutionary Remix Upcycled Fashion & Costuming with Sara Rodriguez
. 3:00-4:00p Wisdom and Story Telling by One of the Leading Technology Pioneers by Steve Outtrim
. 4:00-5:00p Indigenous Ecosystems, Sacred Places, Settler Colonialism and the Environmental Movement by Angela Mooney D’Arcy
. 5:00p Joey Chang – Travelling Cello Mistrel (find Joey & his Cello by the picnic tables!)
. 5:00-6:00p Yoga of Bass – Freq Nasty & Claire Thompson
. 6:00-7:00p Eat for your Life: Conscious Eating for Optimal Living by Jillian Love
. 7:00-8:00p Eye of the Storm: Keeping Calm Amidst the Chaos by Anastajah Stearns
. 8:00-9:00p Plastic Pollution; What you “Can Do” by Richard Sundance Owen
. 9:00-10:00p The Consciousness of Technology, the Technology of Consciousness by Lucas Schwartz
. 10:00-11:00p Lucent Tribal Orchestra with Sunny Solwind, Kim Riccelli, Ross Johnson, Christo Pellani and more…
. 11:00-12:00a Sufi Qawwali – Ya Mustafa
. 12:00-2:00a Unified Filed Theory & Beyond – Jamie Janover
. 2:00-5:30a Satya Yuga Lucent Temple Groove with Special Guests (live music)
. 5:30-6:30a Slow Sexy Dreamscape Sunrise with DJ Laura (live music)
. 6:30-8:00a QUIET TIME
SATURDAY
. 8:00-9:00a The Power of Nam Myoho Renge Kyo by Chuck Williams
. 9:00-10:00a 5 Elements Buddhist Yoga, Meditation and Sound Healing by Priya Deepika Mohan
. 10:00-10:45a Conscious Birthing and Holistic Parenting – Amy Saloner
. 10:45-11:30a Peace on Earth Starts with Birth – Shyla Ray Sunshine
. 11:30-12:30p Women in Leadership Panel
. 12:30-1:30p Galactic Initiation: Humanity’s Transition to an Interplanetary Species by Adam Appollo
. 1:30-3:00P Marianne Williamson
. 3:00-4:00p Maps and Keys of the Currency by Zachary Corzine
. 4:00-5:00p Big Picture On Energy: Bio, Renewables, etc. -Kalib Kersh
. 5:00-6:00p Message in a Bottle: Our Wasted Wavelands – Anna Cummings & Marcus Eriksen
. 6:00-7:00p Finding your Way – Anita Kopacz
. 7:00-8:00p Mystical Awakenings of the Sensuous Feminine by Jaqui Lalita
. 9:00-10:00p Monkey Chant with Paradox Pollack
. 10:00-12a Jonathon Quintin – Sacred Geometry Metamorphosis
. 12:00-1:00a Shovelman (live music)
. 1:00-2:00a: Jeffertitti’s Nile (live music)
. 2:oo-3:00a Janover (live music)
. 3:00-4:00a Mortar Pestle (live music)
. 4:00-7:00a Satya Yuga Lucent Temple Groove featuring Stoney Pony and more…. (live music)
. 7:00-9:00a QUIET TIME
SUNDAY
. 8:00 -9:00a To Live as Medicine: Offering Oneself on the Bodhisattva Path by Lily Ross
. 9:00-10:00a The Buzz About Bees: How to Save the World by Joan Stevens
. 10:00a-11:00a Legal Integrity Training – Know Your Rights Workshop by Amanda Rain
. 11:00a-12:00p The Body Temple: Spirit, Movement, Acceleration and Focus by Fabian Alsultany
. 12:00p Joey Chang – Travelling Cello Mistrel (find Joey & his Cello by the picnic tables!)
. 12:00p-1:00p Rite of Passage: The Natural Path to Leadership by Shena Turlington
. 1:00p-2:00p Grace of Venus – Dream Rockwell
. 2:00p-3:30p A Day of Transformation with Don Jose Ruiz
. 3:30-5:00p Love Now – Kute Blackson
. 5:00-5:30p Meditation by Rigzin
. 5:30-6:30p Grow your own pharmacy by Tineke Malus
. 7:00-8:00p Ecstatic Elixir Crafting by Jason Wrobel
. 8:00-9:00 Fabian Alsultan with Live Middle Eastern Musicians
. 9:00-10:00p UFO 101- by the Filmmaker James Fox
. 10:00-11:00 MamiX aka MicahMa
. 11:00-11:30p Tara Tati
. 11:30-12a BirdsEye (live music)
. 12:00-7:00a Satya Yuga Sessions (live music)
. 7A-9A QUIET TIME
MONDAY
. 9:00-10:00a Empower Your Authenticity through Self-Love – Emma Juniper
. 10:00a-11:00a Role of the Emotional Body in the Ascension Process Alokanonda
. 11:00a-12:00pm Energy Medicine and Aromatherapy by Madeleina Bolduc
. 12:00p-1:00p Balancing the Vessel Through Ancient Theory: Macrobiotics and Ayurveda with Isis Divine
. 1:00p-2:00p Galactivation by Dr. Dream
. 2:00p-3:00p Closing Ceremony
YOGA AREA
FRIDAY
. 8:30-9:30a Solar Sadhna by Scott Traffas
. 9:30-10:30a Kundalini Yoga & Live Drumming with Suze Q
. 10:30-12:00a Sing Yourself Awake®: an ecstatic journey of singing for the soul by Suzanne Sterling
. 11:30a Lightning Without A Bottle (12 Step Meeting) Meet in front of Yoga Area, move to Picnic Tables.
. 12:00p Hydroponic Gardening By Aries Kirkpatrick (Booth Outside of Yoga Area)
. 12:00-1:00p Living Medicine by Lily Ross
. 1:00p Daily Solar Cooking Demo Outside of Yoga Area (Look for Dragon Stove)
. 1:00-2:00p Basic Herbology and Nutrition for Common Health Issues by Christi Mendoza
. 2:00-3:00p Permaculture and Pattern Understanding by Don Tipping
. 3:00-3:45p Self Massage with Tennis Balls by Martina Krauss
. 3:45-5:00p Partner Yoga by Crystal Dawn Rios & April Matulich
. 5:00-6:15p Connect to Mother Earth – Anusara Inspired Yoga by Gianna De Felice
. 6:15-7:15p Joyology by Gemini Ferrie
. 7:15-8:15p Unleashing The Delicious Divine Feminine: A Co-ed Intimacy Circle by Christabel Zamor
. 8:15-9:15p Knowing yourself, Loving All by Karl Baba
SATURDAY
. 8:00a-9:00a Baby and Me Mat Pilates and Kundalini Yoga by Crystal D’Angora
. 9:00a Tai Chi by Pod Kaali
. 10:00am-11:00a Yoga & Meditation – Shawn Bisi
. 11:00a-12p DYI Vegan Soap-Making Workshop by Kristina Devitova
. 11:30a Lightning Without A Bottle (12 Step Meeting) Meet in front of Yoga Area, move to Picnic Tables.
. 12:00p Hydroponic Gardening By Aries Kirkpatrick (Booth Outside of Yoga Area)
. 12:00p-1:00p Embodying the Graceful Warrior by Sofiah Thom
. 1:00p Daily Solar Cooking Demo Outside of Yoga Area (Look for Dragon Stove)
. 1:00-2:00p Yoga in a Bottle – Jesse Lombardi
. 2:00p-3:00p Micro Farming – Growing Plants in small spaces on a Budget by Peter Mestaz
. 3:00p-4:00p How to Make Kombucha by Masha Petrowitzy
. 4:00-5:30p Micheline Berry – Rock the Shakti
. 5:30P-6:30P Permaculture Principles: Inside & Out by Deborah Eden Tull
. 6:30-8p Women’s Wisdom Shaman Circle – Shyla Ray Sunshine
. 8:00p-9:00p Heavenlee Awareness by Marisa Gonzalez
SUNDAY
. 8:00-9:00a Kundalini Yoga and Gong Bath by Mukhande Singh
. 9:00-10:00a Groovy Vinyasa Yoga by Laura Schneider
. 10:00a-11:00a Core Elation by Moana Diamond
. 11:00a-12:00p Meditation with Matthew Smith
. 12:00p Daily Hydroponic Demo at Hydroponic Booth outside of Yoga Area
. 11:30-12:30 Lightning without a Bottle (12 Step) Meet at Picnic Tables above Temple
. 12:00p-1:30p Discover the “art of being” by Seda
. 12:00p Hydroponic Gardening By Aries Kirkpatrick (Booth Outside of Yoga Area)
. 1:00p Daily Solar Cooking Demo Outside of Yoga Area (Look for Dragon Stove)
. 1:30-2:30p Thai Me Up | Koha Yoga Flying Workshop by Whakapaingia
. 2:30-3p Soil – It’s Not Just a Noun! (how to build it and grow it) by Joan Stevens
. 3:00-4:00p The Life Garden by Jessica Viola
. 4:00p-5:00p Electrify Your Ride by Shannon Arvizu
. 5:00p-6:00p Taosit Tonic Herbs by Rehmannia Dean Thomas
. 6:00p-7:00p The Conscious Breath Experience, 1 Billion Breathe Together! by Rabia Hayek
. 7:00p-8:00p PujaFunk Dance Ritual with Shakti Bliss
. 8:00-9:00p Beatboxing Christopher Judkins
MONDAY
. 10:00a Slow Flow Yoga with Wendy Faith
. 11:00a Rhythm Flow Yoga with Laura Dasi
LUMI CAFE
FRIDAY
. Friday: 11:00a Algae: The Future of Food and Fuel by Aaron Baum
. Friday 12:00pp Gasifier by Chicken John
. Friday 1:00p The Art of Freestyling with Jordan Oneill
. Friday 2:00p Generation E: Our Time to Shine
SATURDAY
. Saturday 10:00a Alkaline Parenting: Building Immunization For Your Family & Raw Family
. Saturday 11:00a Brand Attack and Direct Action by Robin Tala and Michaela O’Malley
. Saturday 12:00p Green Touring: Bicycle Music Adventures around the World by Joey Chang
. Saturday 1:00p
. Saturday 2:00p How to set up a simple solar energy system for your camp by Ryan McEvoy
. Saturday 3:00p Joey Chang – Travelling Cello Mistrel
SUNDAY
. Sunday 10:00a Angels Live On Fans – Kid’s Workshop- by Anita Kopacz
. Sunday 11:00a Resilient Community Organizing by Morgan Fitzgibbons
. Sunday 12:00p Gift Circles and Gifting Economies by Eden Moss
. Sunday 1:00p The New Paradigm Integrated Business That Supports the Life You Love to Live by Alexis Nelly
. Sunday 2:00p Urban Chickens by Jesselynn Desmond and Mark Highlove
BAMBOO STAGE
. Fri 2:00p
. Sat 12:00p Art of Poi Spinning and Dancing by Amber Reddin
. Sun 11:30p Hip Flow Egyptian Belly Dance by Adara
WOOGIE
. Friday 2:00p Mayan Calendar through Movement by Tanya “Luna” Dantus
. Sat 10:00a-12:00p Transformation Through Hoopdance with Hoop Revolution
. Sat 11:00ap Kung-Flow Bo Staff. Inner Jedi Recognition system. By RIf Parks
MAIN STAGE
. Sat 11:00a Yoga under the Earth Harp by Andrea Brook and William Close
KIDS WORKSHOPS
. Saturday 8:00a Baby and Me Mat Pilates and Kundalini Yoga by Crystal D’Angora
. Saturday 11:00a The Sensory Hike – Discover Nature with your child – Meets at Family Love Village Camp (top of hill)
. Saturday 12:00p Monkey Chant Parade with Paradox Pollack. Meet at Kidz Village
. Saturday 12:15p Book Designing and Journaling. Meet at Kidz Village
. Saturday 4:00p Kinder Mix – Family Dance Party. Meet at Kidz Village
. Saturday 4:00p The Nature Man Projekt. Meet at Kidz Village
. Sunday 11:30p Telescope Crafting – Kidz Village
. Sunday 11:30p Sound Crafting: Drums, Shakers, Guitars and Chimes – Kidz Village
. Sunday 12:00p Angels Live on Fans by Anita Kopacz
. Sunday 4:00p Kinder Mix: Family Dance Party – Kidz Village
. Sunday 6:30p Drum Circle, Evening Picnic and Constellation Gazing: Family Love Village Camp (top of hill)

Back to top